נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
Search

אהבה אסורה

יחסים

אהבה אסורה מככבת במרכזן של עלילות מחזות, ספרים, סרטים ואין ספור שירים. אהבה אסורה ספוגה תמיד ברומנטיקה שבהתגברות המשותפת על המכשולים החיצוניים. אהבות אסורות עשויות להיות חזקות ועוצמתיות אבל חשוב לזכור שישנם מקרים שבהם האהבה אסורה מסיבות חשובות ביותר, בין השאר מהניסיון להגן על נפשם של המעורבים בה

 

מה זאת אהבה אסורה?

אהבה אסורה היא מערכת יחסים רומנטית שמנוגדת לנורמות החברתיות, לחוקים או לכללים דתיים ומוסריים שנהוגים בחברה בה חיים בני הזוג. אהבה שנחשבת אסורה היא אהבה בין קרובי משפחה, בין אנשים עם הבדלים תרבותיים ניכרים, בגידה של אחד מבני הזוג, הבדלי גיל יוצאי דופן או אהבה בין שניים שיש ביניהם קשרים של מרות כמו מורה ותלמידה או מנהלת ועובד.

 

השלכות של אהבה אסורה

ההשלכות הפליליות והחברתיות של אהבה אסורה יכולות להיות חמורות מאוד, כמו האשמה פלילית, פגיעה נפשית או טראומה רגשית, בדרך כלל עבור הצד החלש במערכת היחסים. בנוסף, אהבה אסורה יכולה להסב נזק חברתי ומשפחתי לבני הזוג: התנכרות, פירוק המשפחה וסנקציות נוספות שננקטות כדי לנסות ולהניא את בני הזוג מהקשר ביניהם. השלכות נוספות של אהבה אסורה קשורות במצב הנפשי של בני הזוג.

מערכת יחסים רומנטית בניגוד לכללי מוסר

השפעה נפשית

מערכת יחסים אסורה עלולה לגרום למצבים נפשיים לא פשוטים ולהתנהגויות חמורות. בין השאר תחושת אשמה על הבגידה באמון או על הפרת הנורמות החברתיות, בושה מפני הסביבה, הסתרה וחרדה מפני גילוי הקשר. סודות, שקרים, התנהגות כפייתית ותחושת בדידות עלולים להוביל לדיכאון ולהתנהגויות של הרס עצמי או פגיעה עצמית.

 

השפעות על הזוגיות

ההשלכות החברתיות והפנימיות של אהבה אסורה משפיעות גם על הזוגיות עצמה ומחדירות אל הקשר תחושות קשות של חוסר אמון, כעס, קנאה, חרדת נטישה וגם ריבים בזוגיות. אלה הופכים את הקשר עצמו למטלה לא פשוטה והמתחים עלולים להביא לסיום מערכת היחסים או לכל הפחות לבחינה מחודשת שלהם. כדי להרגיש בטוחים במערכת יחסים, היא חייבת לכלול תקשורת פתוחה, גבולות ברורים ושמירה על החיים האישיים של כל אחד מבני הזוג.

 

הצבת גבולות

מערכות יחסים שנקראות אהבה אסורה עלולות להיות מזיקות מאוד לצד החלש במערכת היחסים. גם אם לא מדובר במערכת יחסים לא חוקית, ההתנתקות מהחברים ומהמשפחה בעקבות הבחירה הלא פופולרית או עקב הסתרות ושקרים שקשורים במערכת היחסים, עלולה לאפשר לבן או לבת הזוג להשתמש במניפולציות רגשיות ואף להסב נזק של ממש. אם אתם מצויים בקשר שמכונה אהבה אסורה, כדאי להתייעץ עם איש מקצוע לא מעורב כדי לראות את התמונה המלאה.

 

לסיכום

רומיאו ויוליה נחשבים לזוג הרומנטי ביותר אבל חשוב לזכור שבנוסף לאהבה העוצמתית שלהם, יש בסיפור אהבתם גם אזהרות ברורות מפני התממשות של איומים שונים על בני הזוג, על הזוגיות או על היחסים עם הסביבה. רוב היצירות שמציגות אהבה אסורה מציגות גם את התוצאה הטרגית של האהבה או של מימושה.

אהבה אסורה

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא למבוגרים