נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
Search

פרויקט משכנתא: המדריך לזוגות הצעירים בדרך למשכנתא

קניית נכנס

תכנית "מחיר למשתכן" של משרד הבינוי והשיכון, נתנה פתח לזוגות צעירים לרכוש דירה חדשה במחיר מוזל ובתנאי משכנתא נוחים. הכתבה תסקור את ההטבות של תכנית זו, ותציג מדריך לזוגות צעירים בדרך למשכנתא.

 

משכנתא לזוגות צעירים

הלוואת משכנתא לזוגות צעירים הרוכשים דירה לראשונה יכולה להיות תהליך מתיש המלווה בבירוקרטיה רבה. על אף זאת, המשכנתא משתלמת כיוון שהיא מטיבה עם הזוגות הצעירים באמצעות מענק זכאות של המדינה והלוואת משכנתא בתנאים נוחים. way out יועצי משכנתאות נותנים מענה לגבי כל מה שעליכם לדעת לפני רכישת דירה וליווי לאורך כל התהליך. המשכנתא היא הלוואה הניתנת על ידי בנק מסחרי בתנאים מגבילים. כלומר, המשכנתא ניתנת על פי גובה ערך הדירה, מדרגות בנק ישראל, הון עצמי ויכולת הרוכשים להחזיר את ההלוואה בתנאים שיקבעו. דהיינו, תקופת המשכנתא (עד 30 שנים), סכום ההחזר החודשי הצמוד לריבית ולקרן, הכנסות הלווים ועוד. לזוגות צעירים רבים אין הון אישי רב כדי לשלם על דירה חדשה ולכן הם זקוקים למימון נוסף. לפיכך, המדינה מסבסדת חלק מהתשלום ומעניקה זכאות למשכנתא בריבית נמוכה.

 

זכאות משכנתא בחסות המדינה

זוגות צעירים הזכאים למשכנתא בסבסוד המדינה צריכים להוציא בקשה עם פרטים אישיים, שירות צבאי, מס' שנות נישואין, מס' ילדים ועוד. הזכאות הזו היא נמוכה באופן משמעותי ממשכנתא רגילה ומאפשרת לזוגות הצעירים רווחה כלכלית על מנת להקים משפחה בישראל. הזכאות ניתנת לתקופה מקסימלית של 30 שנים בריבית קבועה וצמודה למדד של חצי אחוז פחות מהריבית המוצעת ע"י הבנקים, ולא יותר מ-3%. ניתן לקצר את תקופתו של ההחזר החודשי ל-10 שנים ומעלה ולקבל ריבית נמוכה יותר. על אף זאת, זוגות רבים אינם מצליחים לממן את רכישת הדירה רק באמצעות הלוואה זו בשל מחירי הדירות הגבוהים. לפיכך הם זקוקים להון אישי רב או למשכנתא נוספת הניתנת על ידי הבנק.

משרד הבינוי והשיכון נותן לזוגות צעירים גם מענק של 40 או 60 אלף ₪ לרכישת דירה באזורי הפריפריה בנוסף לזכאות המשכנתא. זאת על מנת לעודד את תנופת הבניה באזורים אלו, בנוסף להטבות של תכנית מחיר למשתכן.

 

מחיר למשתכן בתנאים נוחים

המדינה מוכרת ליזמים קרקעות אותן היא מסבסדת ב-80% ויוצאת במכרז לקבלנים המציעים את העלויות הנמוכות ביותר. מדובר על תכנית בה נמכרות דירות בבניינים של 6 דירות ומעלה ושתי קומות ומעלה. המפרט הטכני לו נדרשים הקבלנים מפוקח על ידי משרד הבינוי והשיכון ומחייב. כדי לזכות בדירה בתכנית זו יש לעקוב אחר הפרסומים להגרלות הנפתחות לפרויקטים ברחבי הארץ. ניתן להירשם למספר הגרלות במקביל אך אם זוכים בהגרלה אחת, השאר מבוטלות. לאחר הזכייה וקבלת האישור, הבנק מחשב את ערך הדירה באמצעות שמאי ומאפשר לקחת משכנתה של עד 75% מערך שווי הדירה ובתנאי שיש לפחות 100 אלף ₪ הון אישי.

 

כיצד תדעו לבחור את המסלול הטוב ביותר?

המשכנתא ניתנת במסלולים שונים ובריביות שונות. ניתן לבחור כמה מסלולים ולחלק את המשכנתא על פניהם כדי להתאימם ליכולות הכלכליות של הזוגות הצעירים. על מנת שההלוואה תתוכנן בקפידה מומלץ להיעזר ביועץ משכנתאות. הלוואת הזכאות או המענק של המדינה ביחד עם ההון האישי, לא תמיד מספיקים לרכישת הדירה. חשוב לדעת כיצד לווים את יתרת הכסף ופורסים את המשכנתא בתנאים נוחים שיאפשרו יכולת לסילוק ההחזרים החודשיים. בנוסף, מדי פעם יש לבדוק את הריביות ובהתאם למחזר את המשכנתא. דהיינו, להקטין את ההחזר החודשי או לקצר את תקופת המשכנתא.

 

שעון וכסף

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא פיננסים
מס שבח
מה זה מס שבח?

מדינת ישראל גובה מיסים שונים מאזרחי המדינה, ממס הכנסה בסיסי על עבודה ועד מס על רווחי הון, מס רכישה